Rebels
Boys' Basketball
Edgeley/Kulm/Montpelier
Team Staff
First
Last
Position
Kevin Strobel Coach
Heidi Bacon Statistician
Alan Olsen Assistant Coach
Bryan Huber Asst Coach
Heidi Bacon Statistician
Anicka Boruvka Statistician
Tiahna Wald Statistician
Roster
#
First
Last
Grade
Position
Height
Weight
1 Austin Strobel 9 Guard
Forward
5'11"
2 Dylan Carlson 10 Guard
Forward
5'8"
3 Paxton Mathern 12 Guard 6'0"
4 Lucas Rich 12 Forward
Guard
5'10"
5 Jorgen Paulson 12 Forward
Center
6'2"
10 Aydan Entzi 9 Forward
Guard
5'11"
11 Jaxon Buckeye 10 Guard
Forward
5'7"
12 Dalton Madcke 11 Guard 5'10"
14 Jacob Nitschke 9 Guard
Forward
6'3"
15 Adam Nitschke 11 Guard
Forward
6'4"
24 Alex Huber 12 Guard
Forward
6'6"
30 Stetson Schlecht 9 Forward 6'0"
32 Ezekiel (Zeke) Barnick 9 Forward
Guard
5'11"
34 Chayse Entzi 12 Forward
Center
6'7"
40 Justus Kiecker 11 Forward
Center
6'2"
Schedule
Date
H/A
Opponent
Result
Dec 14 7:30pm Away Napoleon/G-S Imperials
Venue: Napoleon High School
W 48 - 21
Dec 18 7:30pm Away Kidder County High School
Venue: Kidder County
W 59 - 39
Dec 21 6:15pm Home Hatton/Northwood
Venue: Harold Newman Arena
W 57 - 37
Dec 22 6:30pm Home Strasburg/Zeeland
Venue: Edgeley High School
W 62 - 50
Jan 7 1:00pm - Jan 9 8:00pm Away Stutsman County Tourney
Venue: Jamestown Civic Center
Jan 7 1:00pm Home South Border Mustangs
Stutsman County Tourney
Venue: Jamestown Civic Center
W 62 - 26
Jan 8 7:00pm Home Griggs-Midkota
Stutsman County Tourney
Venue: Jamestown Civic Center
W 58 - 30
Jan 9 7:00pm Home Ellendale High School
Stutsman County Tourney
Venue: Jamestown Civic Center
L 41 - 45
Jan 15 7:30pm Home Kindred High School
Venue: Kulm High School
W 44 - 39
Jan 19 4:30pm Away Barnes County North High School
Venue: Barnes County North
W 66 - 46
Jan 22 7:30pm Home Oakes High School
Venue: Edgeley High School
W 69 - 61
Jan 26 7:30pm Home Linton/HMB Lions
Venue: Edgeley High School
W 62 - 55
Jan 28 7:30pm Away South Border Mustangs
Venue: Ashley High School
W 75 - 38
Jan 30 5:30pm Home Griggs-Midkota
Venue: Edgeley High School
W 77 - 39
Feb 2 7:30pm Away Ellendale High School
Venue: Ellendale High School
W 40 - 36
Feb 5 7:30pm Home Sargent County
Venue: North Sargent High School
W 55 - 51
Feb 9 7:30pm Home LaMoure-Litchville/Marion
Venue: Edgeley High School
W 58 - 46
Feb 11 7:00pm Away Carrington High School
Venue: Carrington High School
W 57 - 36
Feb 16 7:30pm Home Wyndmere/Lidgerwood
Venue: Kulm High School
W 63 - 59
Feb 18 7:30pm Home Medina-Pingree/Buchanan
Venue: Medina High School
W 77 - 48
Feb 26 3:00pm - Mar 1 9:00pm Away District 5 Boys Basketball Tournament
Venue: Jamestown Civic Center
Feb 27 6:00pm Home LaMoure-Litchville/Marion
District 5 Boys Basketball Tournament
Venue: Jamestown Civic Center
L 46 - 49
Mar 1 6:00pm Home Griggs-Midkota
District 5 Boys Basketball Tournament
Venue: Jamestown Civic Center
W 66 - 50
Mar 8 3:00pm - Mar 11 10:00pm Away 2021 NDHSAA Class B, Region 3 Boys Basketball Tournament
Venue: Jamestown Civic Center
Mar 8 7:30pm Away Kidder County High School
Venue: Jamestown Civic Center
W 67 - 55
Mar 9 7:30pm Away Oakes High School
Venue: Jamestown Civic Center
W 69 - 68
Mar 11 7:00pm Away Linton/HMB Lions
Venue: Jamestown Civic Center
W 46 - 28
Mar 18 1:00pm - Mar 20 10:00pm Away 2021 NDHSAA Class B Boys Basketball State Tournament
Venue: Minot State Dome
Mar 18 2:30pm Home Rugby High School
Venue: Minot State Dome
W 67 - 63
Mar 19 6:30pm Away Grafton High School
Venue: Minot State Dome
W 43 - 40
Mar 20 8:30pm Home Kindred High School
Venue: Minot State Dome
L 34 - 40