Latest ND Cross Country Coaches Poll released


September 18, 2019 7:45 pm

By Tom Mix
NDHSAA Media Specialist

VALLEY CITY, N.D. – The latest North Dakota High School Boys and Girls Cross Country Coaches Poll has been released. Thirty three coaches voted in this week’s poll.

Complete North Dakota Boys and Girls Cross Country Coaches Poll:

Class A Boys Team: 1, Bismarck Century. 2, Williston. 3, Grand Forks Red River. 4, Bismarck High. 5, Dickinson.

Class A Boys Individual

1. Brady Yoder (Dickinson)
2. Sean Korsmo (Bismarck High)
3. Jacob Knodle (West Fargo Sheyenne)
4. Micade Shumway (Williston)
5. Austin Wald (Bismarck Century)
6. Mason Kindel (Bismarck Century)
7. Ben Anteau (Jamestown)
8. Griffin House (Bismarck Century)
9. Aiden Jung (Dickinson)
10. Gavin Hunt (Jamestown)

Class A Girls Team: 1, Minot. 2, West Fargo High. 3, Fargo Davies. 4, Bismarck Century. 5, Grand Forks Central. Others receiving votes: Fargo North.

Class A Girls Individual

1. Meghan Ford (Jamestown)
2. Kelby Rinas (Mandan)
3. Hayley Ogle (Watford City)
4. Eleni Lovgren (Williston)
5. Hope Pringle (West Fargo)
6. Anna Bernhardt (Shanley/Oak Grove)
7. Onnica Stansbury (West Fargo Sheyenne)
8. Jadyn Guidinger (Bismarck Legacy)
9. Anna Lien (Fargo North)
10. Erin Palmer (Bismarck Century)

Class B Boys Team: 1, New Town. 2, Bowman County. 3, Griggs County Central. 4, Thompson. 5, Hillsboro/Central Valley.

Class B Boys Individual

1. Robert White (New Town)
2. Chase Fossum (Hillsboro/Central Valley)
3. Noah Rolfe (Stanley)
4. Hunter Denault (Pembina County North)
5. Patrick Wrigley (Shiloh Christian)
6. Brian Miller (Bowman County)
7. Addison Red Fox (New Town)
8. Jacob Henderickson (Thompson)
9. Jackson Anderson (Hillsboro/Central Valley)
10. Ian Busche (Beulah/Hazen)

Class B Girls Team: 1, Rugby. 2, Hillsboro/Central Valley. 3, Bowman County. 4, Kindred. 5, Grafton.

Class B Girls Individual

1. Elise Ramberg (Langdon)
2. Reagan Baesler (Hillsboro/Central Valley)
3. Jenna Soine (Hatton/Northwood/Larimore)
4. Quinn Neppl (Rugby)
5. Hannah Westin (Shiloh Christian)
6. Dreah Frolek (Sargent Central/Lidgerwood)
7. Jakkia Duffy (LaMoure)
8. Jaci Fischer (Bowman County)
9. Peyton Gette (Kindred)
10. Norah Entzi (Edgeley/Kulm)

Follow NDHSAA on Twitter at @NDHSAA and visit www.ndhsaanow.com for the latest NDHSAA sports and activities news from around the state.