2022-2023 NDHSAA State Student Congress Nov. 3-4


@ Bismarck

Placements

Team Result
West Fargo Horace High School
Fargo South High School
Fargo Davies High School
Belfield High School
Dickinson High School
Bismarck St. Mary's
Shanley/Oak Grove
Fargo North High School
Bismarck High School
Bismarck Legacy High School
Bismarck Century High School
Grand Forks Central
West Fargo Sheyenne High School
Richardton-Taylor High School
Dickinson Trinity High School
Grand Forks Red River High School
Valley City High School
West Fargo High School
Devils Lake High School
Mandan High School

House: 1 Results

School First Name Last Name Grade Gender P. O. Candidate Placing Selected as P.O.?
Fargo South
Kipling
Olson
9
m
Yes
No
West Fargo Horace
Griffin
Terras
11
m
Yes
No
West Fargo Horace
Asia
Traylor
9
f
No
No
West Fargo Horace
Veda
Voegele
10
f
No
No
Belfield
Elsie
Redig
11
f
No
No
Dickinson
Elyse
Weber
12
f
Yes
No
Bismarck St. Mary's
Liam
Turman
11
m
No
No
Fargo North
Kaitlyn
DesMarais
9
f
No
No
Bismarck
Srividhya
Igathinathane
11
f
No
No
Bismarck
Hadley
Greer
11
f
No
No
Bismarck Legacy
Ella
Christensen
9
f
No
No
Bismarck Legacy
Mariam
Keita
9
f
No
No
Bismarck Century
Trent
Hamilton
9
m
No
No
Bismarck Century
Capin
Wardner
9
m
No
No
Bismarck Legacy
Olivia
Grote
9
f
No
No
Grand Forks Central
Ada
Dachtler
9
f
No
No
Grand Forks Central
Ezra
David-Schill
11
f
No
No
Grand Forks Central
Bella
Costa
12
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Elijah
Nyberg
10
m
Yes
No
West Fargo Sheyenne
Vidyaa
Lav
10
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Jonah
Follingstad
10
m
No
No
Fargo Davies
Amro
Heshmat
11
m
Yes
No
Fargo Davies
Bruce
Lin
10
m
No
No
Fargo Davies
Amanda
Li
11
f
No
No
Richardton-Taylor
Adreia
Sanchez
12
f
Yes
No
Dickinson Trinity
William
O'Shields
11
m
Yes
No
Grand Forks Red River
Amirah
Hurst
11
f
No
No
Valley City
Carter
Hass
9
m
Yes
No
Valley City
Tucker
Johnson
12
m
No
No
West Fargo
Sumaya
Abukar
12
f
Yes
No
Devils Lake
Kaden
Wass
11
m
No
Devils Lake
Dakota
Lange
11
f
No
No
Devils Lake
Angela
Chen
11
f
No
No

House: 2 Results

School First Name Last Name Grade Gender P. O. Candidate Placing Selected as P.O.?
West Fargo Horace
Maggie
Dick
11
f
Yes
No
West Fargo Horace
Amour
Mach
9
f
No
No
West Fargo Horace
Jordan
Graves
10
f
No
No
Bismarck St. Mary's
Margaret
Kathol
12
f
No
No
Fargo South
Nyasia
Lee
8
f
Yes
No
Fargo North
Cooper
Thorstad
8
m
Yes
No
Fargo North
Maria
Kryjevski
9
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Nicholas
Stensland
10
m
No
No
West Fargo Sheyenne
Ofure
Itua
9
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Hosna
Dawlaty
10
f
Yes
No
Fargo Davies
Lydia
Picotte
11
f
No
No
Fargo Davies
Hannah
Heidenreich
11
f
No
No
Fargo Davies
ARIEL
BAHN
10
f
No
No
Richardton-Taylor
Matthew
Pretzer
12
m
No
No
Dickinson Trinity
Emily
Hirschfeld
11
f
Yes
No
Dickinson Trinity
Bria
Kilwein
11
f
No
No
Valley City
Casey
Kruger
12
m
Yes
No
Valley City
Ayden
McPartland
11
f
No
No
Valley City
Kathryn
Borg
12
f
No
No
Mandan
Megan
LaFleur
10
f
No
No

House: 3 Results

School First Name Last Name Grade Gender P. O. Candidate Placing Selected as P.O.?
West Fargo Horace
Keagen
Kratcha
9
m
Yes
No
West Fargo Horace
Nora
Aeilts
8
f
No
No
West Fargo Horace
Isabel
Flanagan
8
f
No
No
Bismarck St. Mary's
Dalton
Rouse
11
m
No
No
Fargo South
Samani
Kiza
12
f
No
No
Shanley/Oak Grove
Augusten
Barrett-Learn
11
m
Yes
No
Fargo North
Adelyne
Johnson
8
f
Yes
No
Fargo North
Tully
Haynsworth
8
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Fatouma
DiLeita
10
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Mithul
Sathish
10
m
No
No
West Fargo Sheyenne
Rachel
Huynh
12
f
Yes
No
Fargo Davies
Angel
Mochoge
11
f
No
No
Fargo Davies
Matthew
Park
8
m
No
No
Fargo Davies
Matthew
Propeck
12
m
No
No
Richardton-Taylor
Evelyn
Kuntz
10116
f
No
No
Richardton-Taylor
Violet
Fideldy
8
f
No
No
Dickinson Trinity
Anna
Dorval
9
f
Yes
No
Grand Forks Red River
Elsie
Reiten
9
f
No
No
Valley City
Emmalee
Jones
12
f
No
No
Valley City
Alexis
Wobbema
12
f
No
No
West Fargo
Harnoor
Johal
9
Yes
No
Mandan
Vanessa
Vogel
10
f
No
No
Grand Forks Central
Nora
VanLooy
9
f
No
No

House: 4 Results

School First Name Last Name Grade Gender P. O. Candidate Placing Selected as P.O.?
Fargo South
Kaelee
Mitsche
9
f
No
No
Fargo South
Anna
Jondahl
9
f
No
No
West Fargo Horace
Jayla
Ridout
8
f
Yes
No
West Fargo Horace
Charlotte
Lovejoy
8
f
No
Bismarck St. Mary's
Brogan
Kral
12
m
No
No
Shanley/Oak Grove
Lucy
Tharaldson
10
f
No
No
Fargo North
Sullivan
Lynch
8
m
No
No
Fargo North
Erica
Johnson
8
f
Yes
No
Grand Forks Central
Ellie
Walsh
10
f
No
No
Grand Forks Central
Delilah
Willis
9
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Neha
Kamalakannan
9
f
No
No
West Fargo Sheyenne
Efua
Itua
9
f
No
No
Fargo Davies
Seoyun
Park
9
f
Yes
No
Fargo Davies
Braden
Li
9
m
No
No
Richardton-Taylor
Lily
Olson
8
f
No
No
Richardton-Taylor
Aurora
Sheppard
8
f
No
No
Dickinson Trinity
Gianna
Kreitinger
8
f
Yes
No
Dickinson Trinity
Lorelei
Emter
8
f
No
No
Grand Forks Red River
Rachana
Garre
12
f
No
No
Valley City
Ada
Gilbertson
10
f
No
No
Valley City
Kendra
Green
12
f
No
No
Devils Lake
Owen
Nelson
12
m
No
No
Devils Lake
Olivia
Mitchell
10
f
No
No

House: 5 Results

School First Name Last Name Grade Gender P. O. Candidate Placing Selected as P.O.?
Fargo South
Drake-Robert
Remington
9
m
No
No
Fargo South
Silas
Rodriguez
8
m
Yes
No
Belfield
Elise
Fugere
9
f
No
No
West Fargo Horace
Isaak
Mohamed
7
m
No
No
West Fargo Horace
Bailey
Marsh
7
f
No
No
Bismarck St. Mary's
Monica
Gardner
11
f
No
No